Чи можна займатися спортом, якщо був перелом?

Будь-який перелом - це завжди неприємно, особливо коли через це ви не можете відразу повернутися до звичайного життя. Якщо ви затятий прихильник спорту або просто займаєтеся фізичними навантаженнями кожен день, їх доведеться на якийсь час відкласти. Навіть якщо це невеликі навантаження. Тому що будь-яке тренування може посилити вже наявну травму.

Наприклад, людина може думати, якщо у неї невеликий стресовий перелом[1], то можна продовжити займатися. Але невелика травма, яка могла б швидко зажити, може перерости в більш серйозний і більш болючий перелом, для загоєння якого буде потрібно набагато більше часу.

Крім погіршення вже наявної травми, продовження фізичних навантажень може призвести до того, що людина може отримати травму в іншому місці. Це тому, що при травмі, яка вже трапилася, людина може виконувати звичні вправи по-іншому, неприродно для її тіла. Таким чином організм "захищає" травмовану область, але при цьому наражає на небезпеку інші частини тіла.

Так що ж робити після перелому в будь-якій частині тіла?

 Нижче описані ЗАГАЛЬНІ рекомендації, які підійдуть для будь-якого виду перелому.

По-перше, необхідно набратися терпіння, щоб не зробити самому собі ще гірше. Потрібно припинити будь-яку фізичну активність відразу, в той же момент, як тільки помітили травму. Після чого необхідно звернутися до лікаря, який призначить вам лікування і дасть рекомендації, коли можна відновити тренування.

По-друге, підготуйте своє тіло. Експерти спортивної медицини рекомендують кондиціонуючі тренування, як спосіб запобігти подальшим травмам. Щоб оцінити свої сильні і слабкі сторони, поговоріть зі своїм тренером або відвідайте центр спортивної медицини. У всіх різні сильні і слабкі сторони і про деякі з них ви, можливо, не підозрюєте.

У будь-якому випадку, після перелому, швидше за все, доведеться якийсь час носити гіпс, щоб все зажило належним чином. Період іммобілізації необхідний для правильного загоєння поламаної кістки. Дуже часто замість гіпсу використовують спеціальні фіксуючі бандажі. Наприклад, при переломі в області колін можна використовувати Бандаж на колінний суглоб з ребрами жорсткості з посиленою фіксацією, який буде надійно фіксувати колінний суглоб. Ребра, при необхідності, можна моделювати.

 

 

 

Для травми щиколотки відмінно підійде Еластичний бандаж на гомілковостопний суглоб, який згодом може стати в нагоді і для профілактики травм і хвороб з суглобами.

 

 

 

 

 

 

Якщо травмована кисть, то можна скористатися Бандажем на променезап'ястковий суглоб з фіксацією пальця, який стане в нагоді не тільки в період реабілітації після гіпсової пов'язки, а й послужить профілактикою звичних вивихів або травм під час занять спортом, а також може застосовуватися при травмах лучезап’ясного суглоба або суглоба великого пальця кисті, при ушкодженнях зв'язок, артрозах, артритах, бурситах, синовітах.

 

 

 

 

 

У разі нещасного випадку з плечем та передпліччям, пошкодженнях і розривах зв'язок плечового суглоба, ключично-акроміального зчленування і ліктьового суглоба підійде пов'язка Дезо. Підходить також для реабілітації після переломів кісток плечового пояса і оперативних втручань на верхній кінцівці. Можна використовувати при артрозі, артриті суглобів верхньої кінцівки, плечолопатковому періартриті, паралічі, парезі, плекситах, невритах верхньої кінцівки.

 

Одна з проблем з іммобілізацією після перелому це те, що пошкоджена ділянка стає слабкою, а м'язи навколо неї напружуються.

 

Закон Вольфа говорить, що кістка росте у відповідь на ті навантаження, які до неї застосовують. Фізіотерапевт допоможе пройти через належні етапи, щоб переконатися, що область, що загоюються, піддається адекватним і відповідним навантаженням.

Хороший спортивний тренер зможе адекватно оцінити стан здоров'я, а потім пропише план тренувань і вправ на кондиціонування, відповідні індивідуальним потребам. Це допоможе зміцнити слабші ділянки тіла і знизити ризик отримання травм.

Коли можна продовжити фізнавантаження?

Всі люди різні, і багато факторів можуть обмежити здатність повернутися до занять спортом після перелому або операції. До них відносяться:

- серйозність ушкодження,

- чи була проведена операція,

- успіх фізіотерапії,

- кількість зусиль, які ви вкладаєте в реабілітацію.

Якщо був, наприклад, перелом щиколотки, то лікар може дозволити почати бігати приблизно через три-чотири місяці після травми. До цього часу кістки повинні добре зажити, а сила повинна бути близька до норми. Якщо лікар дозволить і не буде болючих відчуттів, то поступово можна збільшувати навантаження.

Вже через шість-дев'ять місяців після практично будь-якої травми можна повернутися до повноцінних тренувань.

Але пам'ятайте! Всі ми різні і кожна травма індивідуальна. Деякі люди можуть почати тренуватися після перелому набагато раніше за інших. Але є ті, хто ніколи не зможе повернутися до спорту, навіть доклавши всіх зусиль, щоб відновити нормальну рухливість і силу в області перелому.

У будь-якому випадку, не варто падати духом, важливо працювати в тісній співпраці зі своїм лікарем і фізіотерапевтом, щоб встановити реалістичне уявлення про свою травму і особисті можливості.

Стаття несе інформативний характер. При будь-яких травмах проконсультуйтеся з лікарем. Якщо лікар призначить підтримуючий бандаж або використання еластичного бинта, питайте бандажну продукцію ТМ MedTextile в аптеках вашого міста.

 

 


[1] Стресовий перелом - перелом викликаний втомним руйнуванням кістки через повторювані навантаження. На відміну від перелому, викликаного одним сильним ударом, стресові переломи - результат накопичених мікротравм від циклічних навантажень нижче максимальних, наприклад, при бігу або стрибках.